O zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw.
Czy po 11 marca w Polsce znikną lombardy?
Wejście w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. już niebawem przyniesie kolejne skutki. Zmian, których możemy spodziewać się po wdrożeniu nowych zasad jest wiele. Zalicza się do nich już teraz między innymi poważne ograniczenia finansowe, redukcje kosztów, a także poszukiwanie nowych rozwiązań na zdobycie większych dochodów. Regulacje prawne zaczną obowiązywać już 11 marca 2016 r. i wbrew powszechnej opinii nie odniosą się wyłącznie do tzw. parabanków.
Skutki zmiany reguł gry odczują również lombardy.
Karty na stół
Polski rynek finansowy już od październikowej nowelizacji, stopniowo dostosowywał swoje oferty i zasady funkcjonowania do nowych przepisów. Tak zwana ustawa antylichwiarska od dłuższego czasu stanowi przedmiot szeroko zakrojonych dyskusji w mediach i środowisku finansowym, zarówno po stronie firm oraz banków, jak i konsumentów korzystających z ich usług.
To swoista odpowiedź na dynamiczny rozwój sektora finansowego i z całą pewnością próba zwiększenia ilości regulacji i zasad, do których ten zobowiązany jest się stosować. Cel? Oczywiście większe bezpieczeństwo klienta.
Co jednak poza poczuciem bezpieczeństwa konsumenta ulegnie zmianie?
Wprowadzane regulacje mają położyć definitywnie kres nieuczciwym praktykom, zapobiegać nieuzasadnionemu pobieraniu nadmiernych opłat przy udzieleniu i obsłudze pożyczek. Nałożony zostanie limit dostępnych przedłużeń spłaty zobowiązania, podobnie ograniczone zostaną odsetki pobierane za opóźnienia w spłacie zobowiązania. To zasady, które w rzeczywisty sposób wpłyną na funkcjonowanie obecnego rynku finansowego – szczególnie w zakresie pożyczek pozabankowych, bo to właśnie głównie ich dotyczą wskazane regulacje.
Firmy udzielające pozabankowych pożyczek i kredytów znalazły się w centrum zainteresowania władzy ustawodawczej. Zaowocowało to między innymi zmianą wymogów dotyczących prowadzenia działalności przez instytucje finansowe. To między innymi definicja instytucji pożyczkowej.
Działalność instytucji pożyczkowej
Od 11 marca 2016 r. podstawowym warunkiem prowadzenia działalności przez instytucje finansowe jest utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej z określonym kapitałem zakładowym. Kapitałem niemałym, bo opiewającym na kwotę aż 200 000 zł.
Jakie grożą konsekwencje instytucji, która nie dostosuje się do wprowadzonych zmian? Grzywna do 500 000 złotych i kara pozbawienia wolności do 2 lat. Przepisy są wyjątkowo surowe.
Poszerzono też uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie prowadzenia postępowań wyjaśniających wobec podmiotów działających nielegalnie bądź nieuczciwie. Nowe zarządzenia wyeliminują z branży zwykłych oszustów finansowych, a jednocześnie ugruntują pozycję rzetelnych i doświadczonych firm pożyczkowych. Najmniejsze firmy pożyczkowe najprawdopodobniej stracą główne źródło dochodu w postaci dotychczas wysokich odsetek i kosztów dodatkowych, a w konsekwencji znikną z rynku.
Nowe regulacje prawne to wielka szansa dla lombardów. Równie wielkie jest ryzyko.
Co się stanie w momencie, w którym krótkoterminowe pożyczki na niewielkie kwoty staną się trudniej dostępne ze względu na ograniczenie oferty? Eksperci twierdzą, że planowane zmiany dotyczące firm pożyczkowych ograniczą ich ofertę o około 14 procent.
Oznacza to zmniejszenie się konkurencji wśród firm pożyczkowych oznacza wzrost cen i widoczne ograniczenie wyboru pożyczek, które byłyby korzystne i opłacalne. W tej sytuacji, klienci bardzo szybko pomoc znajdą w lombardach.
Lombardy będą w tej sytuacji doskonałą alternatywą. Z oferty tej korzystać będą najczęściej osoby zainteresowane środkami na codzienne wydatki. To substytut dla banków, firm pożyczkowych, rodziny i znajomych. W lombardzie będzie można pożyczyć pieniądze z zachowaniem wcześniejszych warunków finansowania. Powód jest bardzo prosty. Lombardy nie zostały uwzględnione przez nowe przepisy ustawy w sposób aż tak drastyczny.
Warto pamiętać, że podstawą działalności każdego lombardu w Polsce jest udzielanie krótkoterminowych pożyczek pod zastaw – praktyka ta nie zmieniła się od lat, a lombardy cieszą się niemal niezmiennym zainteresowaniem klientów. Sytuacja nie jest jednak tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Nowelizacja ustawy może w równym stopniu pomóc lombardom, co im zaszkodzić.
Znikną lombardy małe, których nie stać na zmianę. Co z resztą?
Polskie prawo nie pokwapiło się o dokładną definicję lombardu. Zwykło się jednak uważać go za podmiot, który udziela pożyczek zabezpieczonych zastawem lub przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Znowelizowana treść ustawy jednoznacznie nadaje jednak już lombardom miano instytucji pożyczkowej – jak w przypadku każdego kredytodawcy innego niż bank. Jednoosobowe działalności, bo w takiej formie najczęściej funkcjonują, muszą zostać zastąpione spółką zo.o. lub akcyjną.
Z całą pewnością w najbliższych miesiącach zaobserwować będzie można również wzrost udziału lombardów w rynku pożyczek. Przejmą oni w dużej mierze klientów stacjonarnych firm pożyczkowych. Lombardów w Polsce jest bardzo dużo i są łatwe do znalezienia – najwięcej ich powstaje w miastach mających od 20 do 100 tys. mieszkańców. To instytucje udzielające pożyczek pod zastaw ruchomości, czy papierów wartościowych. Jako, że kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, dowolność interpretacji jest ogromna. Pożyczka pod zastaw czegoś wartościowego to szybki sposób zdobycia gotówki, z którego ludzie korzystają już od stuleci. Lombardy przed wprowadzeniem zmian w ustawie podlegały zwykłemu prawu działalności gospodarczej, a zawierane umowy kodeksowi cywilnemu. Pożyczały pieniądze z własnych funduszy, jednak w chwili obecnej, aby móc kontynuować działalność muszą spełnić wymogi nakładane na instytucję pożyczkową. Definicja ta bowiem obejmuje również przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową. Oznacza to, że będą oni również podlegali większej kontroli niż dotychczas.
Lombardy muszą się przekształcić
Konieczność dopasowania się do treści ustawy bez wątpliwości okaże się dla przedsiębiorców dokuczliwa. Mniej istotne jest to, że dla klientów korzystający z usług lombardu, staną się oni wiarygodniejsi i lombard będzie mógł się cieszyć w pełni zasłużonym zaufaniem. Ustawa pozostaje bezlitosna. Zrozumiałym jest, że członkiem zarządu, czy rady nadzorczej będą mogły zostać jedynie osoby niekarane – za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwa skarbowe. Jest to jak najbardziej uzasadnione.
Gorzej jest w przypadku kapitału zakładowego, który będzie musiał posiadać lombard – w myśl ustawy przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną. Przedsiębiorcy muszą już teraz przygotować co najmniej dwieście tysięcy złotych, a wkład może być wyłącznie pieniężny. To niemała kwota i wielu właścicieli lombardu może nie poradzić sobie z tym wymogiem. Sytuacji nie poprawia fakt, że pieniądze przygotowane na pokrycie kapitału nie mogą pochodzić z kredytu, pożyczki, emisji obligacji lub źródeł nieudokumentowanych. Lombard, który nie spełni wymogu ustawy będzie musiał zawiesić swoją działalność, a zapewne również w ogóle ją zakończyć.
Należy pamiętać, że tak zwana ustawa antylichwiarska powstała z myślą o ochronie osób korzystających z kredytu lub pożyczki, w szczególności zaś ochronie przed wygórowanymi kosztami związanymi z obsługą zobowiązania. W żaden sposób nie chroni jednak przedsiębiorców prowadzących lombard. Za niepodporządkowanie się ustawie grozi wysoka kara pieniężna lub ryzyko pozbawienia wolności, nie przygotowano natomiast dla instytucji żadnej pomocy w zakresie przekształcenia działalności.
Z dniem 11 kwietnia 2016 r. wejdą w życie przepisy karne, zgodnie z którymi przedsiębiorca, który będzie prowadzić lombard w formie innej niż spółka z o.o. lub spółka akcyjna będzie podlegać grzywnie do 500.000 zł i karze pozbawienia wolności do lat 2.
Co robić?
Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się obecnie skierowanie się po pomoc do osób lub firm posiadających doświadczenie w przekształceniach różnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Przekształcenie firmy w spółkę kapitałową nie jest niestety procesem ani łatwym, ani szybkim. Właściciele lombardu powinni otrzymać pomoc w zakresie dostosowania umowy oraz statusu spółki do własnych, indywidualnych potrzeb. Państwo niestety w tym zakresie nie jest zainteresowane udzieleniem wsparcia, a optymalny sposób przeniesienia składników majątkowych wymaga wiedzy i doświadczenia w zakresie działalności spółek.
Artykuł powstał dzięki portalowi Polski Lombard
Po raz kolejny dowiaduje się z tego źródła czegoś ciekawego i istotnego. Super! Co do całej treści to niestety, ale znowu państwo wprowadza wąłsne regulacje tam, gdzie widzi interes. Czy to dalej wolny rynek? Wątpie… Idziemy w kierunku upaństowiania coraz większej liczby instytucji prywatnych. Nie dośc, że coraz więcej pieniędzy rozkradanych jest z naszego portfela i jesteśmy zmuszani przez system do zaciągania nowych kredytów, to teraz będzie to jeszcze trudniejsze. Dlaczego!?!?! Przecież jakiekolwiek dodatkowe regulacje i koszty, które będą musiały ponosić instytucje finansowe, zaważą na wyższych cenach takich usług…. Chore państwo
04.03.2016
Rynkiewicz
Lombardy nie znikną, tak jak po każdej ustawie, jest strach a w praktyce nic się nie dzieje.
04.03.2016
wściekły wąż
najważniejsze pytanie. Ciekawe kto i ile na tej ustawie zarobi 😀
04.03.2016
jarowław z Poznania
zapomnieliscie dodać że za rok kapitał firmy bedzie wymagany aż 1 milion złotych co za debile pisali tą ustawę jak jan kowalski ma prowadzić biznes w tym chorym kraju. tylkko zamykac lombard i spadać za granicę
04.03.2016
jarowław z Poznania
Lombardy nie znikną, tak jak po każdej ustawie, jest strach a w praktyce nic się nie dzieje.
Rynkiewicz
a co masz na to patent ?
04.03.2016
Nerwowy
Ktoś chce stworzyć monopol i posmarował gdzie trzeba…
05.03.2016
lombard
Prowadzę lombard i te przepisy strasznie utrudniają prowadzenie firmy może ktoś ma pomysł co dalej. narazie jestem w trakcie przekształcania spółki , ale nie chodzi o to jak teraz zarabiać jak te odsetki są śmieszne
07.03.2016
tex
No proszę, niektórzy nareszcie zaczynają się orientować, że to chory kraj …
08.03.2016
Podatnikodawca
Ludzie są zbyt inteligentni, żeby dali się ograniczać coraz to nowymi ustawami. Zawsze znajdzie sie kilku, którzy wykorzystujac i okazję i luki prawne zwęszą biznes, nawet jeśli straty na nim poniosa jego klienci 🙂 Kapitalizm Panie
09.03.2016
Przedsiębiorca
umów kupna-sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu
09.03.2016
Przedsiębiorca
Zastosowanie umowy kupna-sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu.
09.03.2016
Lombardziasz
Zastosowanie umowy kupna-sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu.
Przedsiębiorca
Moze byc problem . No knf może w tym zarzucić pozorne działanie w celu ominięcia ustawy i zarzucić udzielenia pozyczek i dalej lipa. A pożarem nie mozna reklamować sie ze udzielasz pozyczek. Tylko skup
09.03.2016
Przedsiębiorca
Zmiana nazwy Lombard na Skup-Sprzedaż, trzymanie się umów kupna sprzedaży – zwykły zakupów towarów + Zastosowanie umowy kupna-sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu ( niby powszechnie stosowane ), ewentualnie podpięcie się pod sieć, widziałem że Polski lombard zaprasza do współpracy – nie znam szczegółów.
09.03.2016
Tom
Prowadzę lombard i te przepisy strasznie utrudniają prowadzenie firmy może ktoś ma pomysł co dalej. narazie jestem w trakcie przekształcania spółki , ale nie chodzi o to jak teraz zarabiać jak te odsetki są śmieszne
lombard
Proszę o kontakt 607 514 354
10.03.2016
Jacek
Ja jako prowadzący lombard i były pracownik Izby Skarbowej wpadłem na zupełnie inny pomysł.Skup-sprzedaż z prawem odkupu może jest i wymyk do nowej ustawy ale należy pamiętać,że ustawie opłaty skarbowej powyżej 1000,00pln od osób fizycznych. W każdym lombardzie jest solidny sejf a szyld mojego lombardu będzie odpłatne zabezpieczenie przedmiotów wartościowych.
10.03.2016 Paweł Ja jako prowadzący lombard i były pracownik Izby Skarbowej wpadłem na zupełnie inny pomysł.Skup-sprzedaż z prawem odkupu może jest i wymyk do nowej ustawy ale należy pamiętać,że ustawie opłaty skarbowej powyżej 1000,00pln od osób fizycznych. W każdym lombardzie jest solidny sejf a szyld mojego lombardu będzie odpłatne zabezpieczenie przedmiotów wartościowych. Jacek Witam Ale jak skonstruować umowę wypłacając klientowi pieniądze. Koszt przechowania od wartości przedmiotu jako zysk ale jak ująć kwotę wypłacaną klientowi Pożyczka nie może być to może kaucja zwrotna jako wartość powierzonego mienia. Tutaj też knf może w tym zarzucić pozorne działanie w celu ominięcia ustawy i… Czytaj więcej »
10.03.2016 Jacek Witam Ale jak skonstruować umowę wypłacając klientowi pieniądze. Koszt przechowania od wartości przedmiotu jako zysk ale jak ująć kwotę wypłacaną klientowi Pożyczka nie może być to może kaucja zwrotna jako wartość powierzonego mienia. Tutaj też knf może w tym zarzucić pozorne działanie w celu ominięcia ustawy i zarzucić udzielenia pozyczek i dalej lipa. Jak będą chcieli to wszytko zablokują.Proszę o pomoc też prowadzę lombard i jestem w kropce. Paweł Witaj….brawo cieszę się,że myślisz w Twoich kosztach przechowania jest Twój zysk …..Klient zawsze może: 1. wziąć swój towar i rozwiązać umowę 2. w trakcie umowy przechowania może w z… Czytaj więcej »
10.03.2016
Jacek
Witaj….brawo cieszę się,że myślisz w Twoich kosztach przechowania jest Twój zysk …..Klient zawsze może: 1. wziąć swój towar i rozwiązać umowę 2. w trakcie umowy przechowania może w z właścicielem pobrać kaucję przedmiotu będącego w przechowalni 3. Nie zwrócenie w terminie kaucji zwrotnej przechodzi na Ciebie prawo własności Czy teraz rozumiesz,że nie ma tutaj mowy o zasadach lombardu???
Jacek
mój tel 604241077
10.03.2016
Jacek
mój tel 604241077
Jacek
i oczywiście nie może być w nazwie firmy lombard
10.03.2016
Ruda
Sądzę, że umowa sprzedaży z gwarancją odkupu to najlepsze rozwiązanie. Umowa ta jest prawnie uregulowana w KC i ogólnie dostępna. Podejrzewam tylko, że ustawodawca z czasem i tą umowę zablokuje ale póki co można z niej korzystać. Przecież nie łamie się tym prawa. Najgorsze jest to, że prowadzący lombard a chcący wyjść spod ustawy będą musieli zmienić szyldy. Ja osobiście przebranżowiłam się w komis oraz najzwyklejszy sklep z elektroniką i z czasem będę odchodziła od działalności lombardowej. Jedno jest pewne. Na pewno się nie poddam.
10.03.2016
edi
Zastosowanie umowy kupna-sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu.
Przedsiębiorca
Zastosowanie umowy kupna z mozliwoscia odkupu wiaze sie z tym ze do takiej transakcji trzeba juz doliczyc vat a pozyczka lombardowa do tej pory niebyła owatowana.
10.03.2016 Paweł Sądzę, że umowa sprzedaży z gwarancją odkupu to najlepsze rozwiązanie. Umowa ta jest prawnie uregulowana w KC i ogólnie dostępna. Podejrzewam tylko, że ustawodawca z czasem i tą umowę zablokuje ale póki co można z niej korzystać. Przecież nie łamie się tym prawa. Najgorsze jest to, że prowadzący lombard a chcący wyjść spod ustawy będą musieli zmienić szyldy. Ja osobiście przebranżowiłam się w komis oraz najzwyklejszy sklep z elektroniką i z czasem będę odchodziła od działalności lombardowej. Jedno jest pewne. Na pewno się nie poddam. Ruda OK Martwi mnie jednak to . Jeżeli posiadamy dość sporo klientów którzy… Czytaj więcej »
10.03.2016
Przedsiębiorca
Zastosowanie umowy kupna z mozliwoscia odkupu wiaze sie z tym ze do takiej transakcji trzeba juz doliczyc vat a pozyczka lombardowa do tej pory niebyła owatowana.
edi
Będziesz płacił VAT od marży, Faktura VAT marża . Póki co nie widzę innego rozwiązania. Zawsze coś się zarobi. Zastosowanie umowy kupna z możliwością odkupu. Sprzedaż powiedzmy z 20% marża od zakupu.
10.03.2016
osama
Umowa przechowania wraz z przewłaszczeniem – ja takie umowy już stosuję powyżej 1000zł Wtedy omijamy PCC Odnośnie zmiany szyldów POZYCZKI POD ZASTAW faktycznie wszystkie musza zniknąć. Natomiast napis LOMBARD? Dlaczego? – gdzie jest napisane że LOMBARD to nazwa tylko przeznaczona dla firm udzielających pożyczki? W takim toku myślenia znany zespół muzyczny też musiałby zmienić nazwę? Lombard to nazwa własna – Przykładowo słowo BANK – przeznaczone jest dla banków typu Alior PEKAO? Nie sądzę że mogli by się takim słowem posługiwać przedsiębiorcy produkujący choćby – BANKI Pamięci… Czy oni też muszą zmienić nazwę z BANK na przenośnik pamięci?
10.03.2016
marcin
i oczywiście nie może być w nazwie firmy lombard
Jacek
Witam Pomysł jest bardzo dobry, też właśnie myślę nad obejściem tej ustawy w ten sposób, co do nazwy Lombard, KNF nie może się tego doczepić gdyż firma która nazywa się Lombard może np zajmować się wypiekiem chleba, zespół muzyczny też nazywa się Lombard, owszem należy z wszelkich reklam stron internetowych usunąć słowa pożyczka pod zastaw lecz sama nazwę Lombard należy pozostawić,
10.03.2016 Ruda Co do nazwy, w sumie racja tylko obawiam się, że to będzie zbyt naciągane. Co do PCC. Ja prowadzę malutki lombard, (a raczej prowadziłam…)gdzie przeważa drobnica nie przekraczająca 1000 zł. A nawet jakby przekroczyło to niejednokrotnie kupiłam coś od kogoś powyżej 1000 zł i nikt nie interesował się jakimś US byleby dostać pieniądze do ręki. Tak to według mnie wygląda. Co do umowy przechowania. To też dobra alternatywa jednak mi osobiście coś w niej nie pasowało, do tego PKD należy zmienić jak w firmach kurierskich. Najważniejsze, że z tej patowej sytuacji w jakiej znalazły się małe lombardy jest… Czytaj więcej »
10.03.2016
Ruda
Wyjaśnijcie mi dokładniej wątpliwości co do nazwy. Jeżeli przykładowo prowadzę przedsiębiorstwo wielobranżowe w nazwie głównej to czy na szyldzie w jednym z moich punktów/sklepów mogę posługiwać się nazwą lombard? Może pytanie głupie ale wolę być pewna.
10.03.2016
Marcin
Witam A co szanowne grono myśli o umowach pożyczek zawartych przed 11 marca czy te umowy możemy dalej przedłużać czy przy kolejnym przedłużeniu umowy przez klienta należy wypisać nowa umowę oparta na kodeksie cywilnym mam tu na myśli umowe kupna sprzedaży bądź umowę przechowania.
10.03.2016
Ruda
Ja osobiście nie przedłużam tylko stosuję sprzedaż vat-marża żeby zamknąć umowę lombardową i tworzę nową umowę kupna-sprzedaży z gw. odkupu.
10.03.2016
maras
Co z komisam
10.03.2016
maras
Ja w nazwie mam Lombard-Komis
10.03.2016
aha
LUDZIE najważniejszy jest wpis do CDEIG! Sam jestem po kontroli UOKIK i coś niecooś wiem na ten temat, usucie wszystko co ma nazwe pożyczki zmieńcie pkd i po sprawie, napis LOMBARD to nazwa własna. Mało tego, jeśli wszyscy zaczniecie usuwać napis LOMBARD to smutni Panowie z urzędów poczują moc wygranej i usrają was jeszcze bardziej. NIE ZMIENIAJCIE NAZWY, LOMBARD na żadne KOMISY
10.03.2016
majcher
a co masz na to patent ?
jarowław z Poznania
Teraz będą umowy przechowania towaru, a nie pożyczki.
10.03.2016
Ruda
Reasumując. Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych możliwości zmian dla lombardów stwierdzam, że rzeczywiście umowa przechowania jest najkorzystniejsza. Przedewszystkim omija się to PCC (dzięki za zwrócenie uwagi na ten problem). Przy przechowaniu trzeba zmienić PKD na 52.10.B. Następnie trzeba zlikwidować koniecznie wszystkie PKD związane z pożyczkami to samo tyczy się reklam, przy czym nazwa lombard może rzeczywiście zostać. Kolejna sprawa to pożyczki lombardowe zawarte do 11.03. Na szczęście prawo nie działa wstecz więc można je spokojnie pozamykać poprzez m.in sprzedaż. Przedłużeń lepiej jednak nie robić. No to wygląda na to, że mamy gotowa rozwiązanie. Poprawcie mnie jeżeli gdzieś się pomyliłam
10.03.2016
Karol
Mi się wydaje, że pomysł z umową kupna sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu jest bardziej sensowny. Często coś się coś kupuje przynajmniej w moim lombardzie, a pożyczki ponad 1000 zł nie są zbyt częste. Tylko jaka treść umowy i najsensowniejsze PKD ?
10.03.2016
Rafał
Nie dotyczy to pożyczek lombardowych tylko pożyczek bankowych.
10.03.2016 jacek Nie dotyczy to pożyczek lombardowych tylko pożyczek bankowych. Rafał UMOWA PRZECHOWANIA PRECJOZA NR …/2016 ROK Zawarta w dniu ……………………………. w Tarnowie pomiędzy: FIRMĄ ……………reprezentowanym przez ………Regon ……… NIP …… z siedzibą przy ul:…… zwanym dalej BIORĄCYM NA PRZECHOWANIE a P…………………………… legitymującym się dowodem osobistym seria……. nr ……wydanym przez……………………. zam. w …………………………………………. przy ul:………………………. nr tel………………………………………………………………… zwanym dalej DAJĄCYM W PRZECHOWANIE § 1. BIORĄCY NA PRZECHOWANIE PRECJOZA: 1……………………………………………………wartość ………………………zł 2…………………………………………………..wartość……………………….zł 3…………………………………………………..wartość……………………….zł ================================================================================== Razem złotych o wartości ………………………zł słownie /………………………………………………………………………………/ wypłaca DAJĄCEMU W PRZECHOWANIE kaucję zwrotną nieoprocentowaną na kwotę ……………..zł (słownie ………………………………………………………………………. § 2. 1 .DAJĄCY W PRZECHOWANIE jest zobowiązany… Czytaj więcej »
10.03.2016
Ruda
Przy kupnie-sprzedaży podstawowe PKD to 47.79.Z. Dodatkowo może być 46.72.Z i 47.77.Z
10.03.2016
maras
Ustawa wchodzi 11.03 Jest okres przejściowy. Do kiedy mogę dokonać zmian w CIDG
10.03.2016
Karol
Ustawa wchodzi 11.03 Jest okres przejściowy. Do kiedy mogę dokonać zmian w CIDG
maras
Dobre pytanie. Czy wie ktoś do kiedy można dokonać zmian CEIDG ?
10.03.2016 lombardzista Dobre pytanie. Czy wie ktoś do kiedy można dokonać zmian CEIDG ? Karol Okres przejściowy właśnie się kończy, bo ustawa była ogłoszona 2015-10-11. Na szczęście dopiero 11 kwietnia 2016 wejdą w życie przepisy karne, zgodnie z którymi przedsiębiorca, który będzie prowadzić lombard w formie innej niż spółka z o.o. lub spółka akcyjna będzie podlegać grzywnie do 500.000 zł i karze pozbawienia wolności do lat 2 Z dniem 11 kwietnia 2016 r. wejdą w życie przepisy karne, zgodnie z którymi przedsiębiorca, który będzie prowadzić lombard w formie innej niż spółka z o.o. lub spółka akcyjna będzie podlegać grzywnie do… Czytaj więcej »
10.03.2016 Tez mam lombard Więc , jak by to napisać. Ooo najlepiej napisze od początku, tez prowadzę lombard a właściwie mam kilka sztuk. Też o tej ustawie się dowiedziałem jakoś 2 miesiące temu. I myślałem ze przemknę tymi umowami z prawem odkupu jak z przechowaniem zmianą pkd i po sprawie.Ale że mam w miarę kumate biuro zaproponowali że zapytają radcy prawnego , notariusza i kogoś w urzędzie skarbowym co jak i dlaczego. I teraz wnioski z tej rozmowy dodam tylko że ja się tam dokładnie nie znam i będę pisał co mówili: po pierwsze zmieniłem się na spółkę zoo bo… Czytaj więcej »
10.03.2016
Adam
Ja tam nic nie zmieniam, prócz CEIDKu i PKD. Wątpię żeby urzędnicy ruszyli się zza biurka żeby kontrolować w terenie.
10.03.2016
Tez mam lombard
Oj tu byś się zdziwił nie wiem jak u was ale ja miałem kilki tajniaków z US i patrzyli czy daje paragon potem weszli na lokal , sprawdzali kasę fiskalną czy podpisana czy serwis przeszła.Mi osobiście się wydaje ze wezmą się za to bo trzeba załatwić pieniądze na program 500 +. A tak pyzatym Juz kilka razy brali sie za lombard i ich lichwiarski procent i w końcu im się udało
10.03.2016 luk Więc , jak by to napisać. Ooo najlepiej napisze od początku, tez prowadzę lombard a właściwie mam kilka sztuk. Też o tej ustawie się dowiedziałem jakoś 2 miesiące temu. I myślałem ze przemknę tymi umowami z prawem odkupu jak z przechowaniem zmianą pkd i po sprawie.Ale że mam w miarę kumate biuro zaproponowali że zapytają radcy prawnego , notariusza i kogoś w urzędzie skarbowym co jak i dlaczego. I teraz wnioski z tej rozmowy dodam tylko że ja się tam dokładnie nie znam i będę pisał co mówili: po pierwsze zmieniłem się na spółkę zoo bo to jedyne… Czytaj więcej »
10.03.2016
Tez mam lombard
No to popieram w 100% , to nie jest mała kwota, A na dodatek nie moze pochodzic z żadnych kredytów
10.03.2016 marcin Reasumując. Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych możliwości zmian dla lombardów stwierdzam, że rzeczywiście umowa przechowania jest najkorzystniejsza. Przedewszystkim omija się to PCC (dzięki za zwrócenie uwagi na ten problem). Przy przechowaniu trzeba zmienić PKD na 52.10.B. Następnie trzeba zlikwidować koniecznie wszystkie PKD związane z pożyczkami to samo tyczy się reklam, przy czym nazwa lombard może rzeczywiście zostać. Kolejna sprawa to pożyczki lombardowe zawarte do 11.03. Na szczęście prawo nie działa wstecz więc można je spokojnie pozamykać poprzez m.in sprzedaż. Przedłużeń lepiej jednak nie robić. No to wygląda na to, że mamy gotowa rozwiązanie. Poprawcie mnie jeżeli gdzieś się pomyliłam… Czytaj więcej »
10.03.2016 marcin Założenie spółki to nie jest taki wielki problem ale skąd mały przedsiębiorca ma wziąć 200 koła w gotówce… jak w tym kraju prowadzić działalnośc gospodarcza…. luk A moim skromnym zdaniem sprawę ktoś bardzo rozdmuchał nie wiem jaki ma w tym interes, ustawa zwana antylichwiarską istnieje od 2006 roku wtedy też było wielkie poruszenie co będzie, fakt w tamtym czasie ustawa ograniczyła tylko koszty odsetkowe a koszty poza odsetkowe nie zostały uregulowane i można było stosować różne kombinację, ponadto ustawa określała jasno jak ma wyglądać umowa pożyczki z określeniem RRSo i innymi rzeczami a kto z Państwa stosował taka… Czytaj więcej »
10.03.2016
jacek
Założenie spółki to nie jest taki wielki problem ale skąd mały przedsiębiorca ma wziąć 200 koła w gotówce… jak w tym kraju prowadzić działalnośc gospodarcza….
luk
witam,jak mogę skontaktować się z Panem ?
10.03.2016
jacek
Założenie spółki to nie jest taki wielki problem ale skąd mały przedsiębiorca ma wziąć 200 koła w gotówce… jak w tym kraju prowadzić działalnośc gospodarcza….
luk
witam,jak można się z Panem skontaktować ? jacek