Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może chować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w sensie wzbudzenia obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych od siebie źródłach. Myśl jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić tworzą się krajowi eksperci w określonych branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Dochodzimy do historie bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że pozostał w trybie „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż znacznie tani lek podawany przy cukrzycy typu II i leczony przez znaczną grupę pacjentów. Z wielu lat mówi się o tej substancji jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków może stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, że w Polsce stosuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dzisiaj najefektywniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do działania cukrzycy typu II, używaną jednak i często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Z kilku lat leki z tą podstawą czynną są swoisty renesans. Odkryto gdyż jej niebywałe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z naszych wiedzy dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji zaś w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w leki niemal wszą Europę. Szkodliwą podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest daleko niebezpieczny dla wątroby. Jest same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z własnych źródeł wskazuje, że prawdy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to wypowiada w działalności?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się jednak za parę lat okazać, że odporni na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co znacznie

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że moment na oficjalne artykuły będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba nastawień do historie poważnie, zarazem jednakże nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od danych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co znacznie. Możliwe jest przestawianie chorych na różne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z listy mniej dostępne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje chociaż w teorii. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od działania z dnia na doba. Poprawienie ich na indywidualne produkty lecznicze może stanowić niepokojące i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektora europejskiego – co jest jako najbardziej prawdopodobne – może stanowić faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina rodzi się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na własnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments