Nawet 445 Zł Wsparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej

Prasóweczki

Nawet 445 Zł Wsparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej Rząd finalizuje prace nad programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w strukturze dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Tym całkowicie program obejmie lata 2020-22, oraz jego budżet wyniesie 54 mln zł. Projekt uchwały Rady Ministrów w obecnej potrzebie zaopiniuje Komisja Wspólna Rodzaju i Samorządu Lokalnego na najkrótszym posiedzeniu (obiegowym) 30 kwietnia.

Projekt uchwały rządu dotyczy dofinansowania zakupu podręczników dla dzieci oraz młodzieży niepełnosprawnej w nowych trzech latach szkolnych.
Z dofinansowania będzie potrafiła skorzystać młodzież z niepełnosprawnościami, pokazująca się w grupach ponadpodstawowych (zarówno kształcenia ogólne i pewne).
Łączna pula wsparcia wyniesie 54 mln zł, więc po około 18 mln zł rocznie, wypłacanych ze sposobów rezerwy celowej budżetu państwa.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w strukturze dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który planuje uchwalić Radę Ministrów, nie jest modny. W latach poprzednich stanowił on już robiony na podstawie przyjmowanej corocznie uchwały.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w strukturze dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który planuje uchwalić Radę Ministrów, nie jest modny. W latach poprzednich stanowił on już robiony na podstawie przyjmowanej corocznie uchwały.

Teraz choć w klubie spośród obecnym, że wysokość dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych czy ćwiczeniowych nie zmieni się, a prognozy liczby uczniów niepełnosprawnych uprawnionych do zdobycia usłudze są stabilne, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o zmian formuły programu z jednorocznej na trzyletnią – czytamy w uzasadnieniu.

Nie zastąpiły się nawet kwoty wsparcia, dlatego obradujący Zespół ds. Edukacji Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rodzaju i Samorządu Terytorialnego nie miał co do niego pełniejszych trosk i dobrze go zaopiniował.

– Na poziomie konsultacji mieliśmy niskie badania i uwagi do zaproponowanych rozwiązań, ale po ich wykończeniu na ostatnim oddziale w trybie obiegowym wydaliśmy pozytywną opinię – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, współprzewodnicząca zespołu.

Oznacza to, iż na ułożonym na 30 kwietnia posiedzeniu KWRiST projekt zostanie przyjęty.

Program istotny, jednak bez zmian

Projekt uchwały Rady Ministrów określa wysokość dofinansowania zakupu podręczników zarówno do uprawiania ogólnego, jak również kształcenia w urzędach, w niniejszym przepisów do uprawiania specjalnego, zbliżonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego ds. wiedze i wychowania, a także materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla studentów niepełnosprawnych, należących do grup ponadpodstawowych. Ramy czasowe? Lata 2020, 2021 i 2022.

Razem spośród nim dofinansowanie ma mieć:

– do 225 zł – dla studentów z niepełnosprawnością trudną w stopniu małym lub dużym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, należących do nauki specjalnej przysposabiającej do lektury;

– do 390 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem,
z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego typu, należących do grup branżowych Także i II stopnia;

– do 445 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego typu, należących do trzyletniego i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego i pięcioletniego technikum, a ponadto klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, uczniów liceum sztuk plastycznych, klas ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas dotychczasowego liceum plastycznego realizowanych w liceum sztuk plastycznych lub klas dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych realizowanych w liceum sztuk plastycznych.

zobacz również Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments